Řecké mýty a báje vznikaly v různém prostředí a vykazují různé rysy. Pomocí jednoduchého návodu zjistíte, jak lépe uchopit celou tu složitou mytologi..

Athény

Athény s eleusinským kultem jsou jedním z antických středisk starověké mytologie. Athénské mýty pochází paradoxně nikoliv z města, ale z rurální zemědělské oblasti, kde úroda a smrt byly nejdůležitější konstanty.

Kréta

Krétská civilizace byla dávno před Trojskými válkami i athénskou historií. Býčí král Mínos se svým minotaurem tvoří jen část celého příběhu. Antičtí autoři přiřkli tomuto ostrovu postavu, podle níž je Evropa nazvána, a zjistíme také, že s Poseidonem se nevyplatí mít spory.

 

Paradoxně se na Krétu dostal také Daidalos se svým synem Ikarem, ačkoliv pocházel právě z dříve zmíněných Athén. Jak souvisí s krétským (ve starých českých knihách psáno „kreténským“) Labyrintem?

 

Troja

Trojská válka je známá z filmů, ale také z Homérova díla, které se stále děti učí ve škole (aspoň podle názvu). Jak celý spor začal? Měl Paris vůbec na výběr? Co hnalo hamižného Agamemnona? Celá historie trojské války v kostece.

 

Z trojské války také nesmíme zapomenout jediného, kdo se svou výpravou přežil a utekl z hořícího města. Tím hrdinou byl Aeneas, který se později zastavil v Karthágu, aby se nakonec stal praotcem Říma.

 

 

Mykény

Byly to právě Mykény, kdo rozpoutal trojskou válku skrze svého vůdce Agamemnona, ale mykénské vraždění začalo mnohem dříve u Tantala a skončilo až mnohem později s Orestem. Hrozivé i ohavné tragické příběhy plné krvy, nenávisti, zloby, utrpení a nevinných obětí. Proč otec uvaří svého syna bohům k večeři? Proč někdo tak strašně touží po trůnu, že zabije spravedlivého krále?

Olymp

Kdo by čekal, že hlapec, kterého Deméter málem snědla celého, se nakonec stane milencem boha Poseidona a založí Olympijské hry? Docela nevšední historie něčeho, co dnes oslavujeme v podobě 5 barevných kruhů.

Théby

Anatolie